Конграчулейшънс! Протече и стълбището на Арена Шумен, мухлясалата мазилка вече се пропуква и пада
Където е текло, пак ще тече, казва старата поговорка. А многомилионната Арена Шумен, за която държавата и общината хвърлиха близо 13 милиона лева, доказва изпитаната българска мъдрост.
Красивата зала е гордостта на шуменския кмет Любомир Христов, който я нарече „Бижуто на Шумен“, но скъпото бижу имаше злощастието да протече след първия по-силен дъжд. В края на юли 2018 г., само седмица след като премиерът Бойко Борисов тържествоно откри Арена Шумен, залата се наводни по време на дъжд, а коридорите и съблекалните плувнаха в 15 сантиметра вода.
Събитието беше увековечено от граждани, които в същото време бяха в залата на „туристически обиколки“, организирани от гордото кметство /повече тук/. След като възмутените шуменци пуснаха снимки на залетите коридори в социалните мрежи, общината прекрати „туристическия маршрут“ в Арена Шумен, а изпълнителят на обекта – строителният гигант Джи Пи Груп каза, че ще отстрани щетите за своя сметка. Обяснено беше, че виновникът за наводнението е преляла шахта в приземния етаж на залата, която не издържала на проливния дъжд. След инцидента фирмата обяви, че проблемът е отстранен, като е монтирана една възвратна клапа, „за да не се повтори това нещо“.
Две години по-късно започнаха да се забелязват следи от теч и по огромното стълбище към Арената – след дъжд под стълбите се образуваха локви, а мазилката започна да мухлясва и подпухва. Явно течът е още от началото на 2020-та, но заради пандемията залата беше заключена и никой, освен общинското предприятие ОЖИ, което я стопанисва, не знае какво се слючва вътре в сградата и дали и там няма течове.
Наводняващото се стълбище обаче ставаше все по-очевидно за гражданите и нямаше как да бъде скрито. През есента на 2020 г. залата беше снимана от тв екип на „Черната книга на правителственото разхищение“, в която Арена Шумен попадна като пример за неефективно харчене на публичен обществен ресурс /повече тук/. Екипът поиска да влезе в залата за снимки, но така и не беше допуснат вътре. Журналистите и представителите на немската Фондация за свободата „Фридрих Науман“, издаваща Черната книга, бяха прехвърляни от телефон на телефон между пресаташето на кмета и шефа на общинската фирма ОЖИ, всеки от които се оправдаваше с другия за забранения достъп до залата. В край сметка тв екипът така и не успя да влезе в Арена Шумен.
Тази зима проблемът със стълбището явно е станал още по-сериозен. Мухлясалата мазилка вече се кърпи и пада на големи парчета, установи проверка на Radian.bg. Наводнението се е разпростряло и е обхванало почти цялото стълбище, а общинската фирма ОЖИ явно се е опитала да скрие неприятната гледка, като е заградила подстълбищното пространство с високи преградни платна. През тях обаче може да се намерят пролуки, откъдето се вижда какво се случва „зад оградата“. А зад оградата се вижда мухлясал и изкъртен таван, ронеща се мазилка и локвички по земята, показващи продължаващите течове.
Наводненото стълбище на многомилионната зала беше заснето вчера и от екип на обществената немска телевизия ZDF, воден от журналистката Брита Хилперт. Именно тя зададе въпроса към премиера Борисов за състоянието на медиите в България по време на срещата в Австрия на 16 март. „Свободата на словото е толкова свободна, колкото в други държави“, отговори ядосаният Борисов и определи въпроса на Хилперт като некоректнен.
Вчера немската журналистка дълго и озадачено разглежда течащото стълбище на Арена Шумен и не можеше да повярва, че една многомилионна сграда, строена с публичен ресурс, е в това състояние. „Как е възможно това, защо хората не са ядосани, защо държавата не прави нищо“, питаше журналистката. Въпроси, които и ние задаваме отдавна, но на които никой от властта не отговаря. Стопанинът на залата, шуменският кмет Любомир Христов, от повече от година е престанал да отговаря на критични журналисти и дори на въпроси, зададени на пресконференции, казва: Аз на вас не искам да ви отговарям и няма да отговарям!
Същото поведение „спазва“ и неговата говорителка Роза Енчева, която получава заплата като пресаташе на общината, а не като личен пиар на кмета. Г-жа Енчева обаче си позволява безнаказано да лишава от информация критичните медии и просто отказва да им праща прессъобщения за работата на общината, разбира се, с благословията на шефа си.
Та немските журналисти има още много да се чудят за „свободата на медиите“ и на всичко възможно в България, но това е друга тема….
Дияна Желязкова
Коментари
коментар
Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!