„Защо се спестява глобата на кмета?“. Депутат пита екоминистъра за действията на РИОСВ – Шумен

11 януари 2021 г. Истинска черна река тече от сметището до Дивдядово. Архив Радиан.бг

Заради изтичането на мръсни води от регионалното сметище, собственикът на депото – община Шумен, респ. кметът, ще бъдат глобени по Закона за водите, а не по Закона за опазване на околната среда.  Разликата в глобите е поне 10 пъти – по първия закон санкцията е от 1000 до 2000 лв., а по втория  – от 10 000 до 500 000 лв.

„Прикрива ли се някой? Спестява ли се на някого глобата? Кого пазят там?“ – тези въпроси постави от парламентарната трибуна шуменският депутат Иван Иванов, който за втори път поиска отговори от екоминистъра Емил Димитров за сметището. Народният представител обвини РИОСВ – Шумен, че тенденциозно са омаловажили екологичния проблем, като по този начин спестяват голямата глоба на общината и „замазват“нарушението само с 1000 лв. санкция.

Депутатът предупреди, че ще сезира главния прокурор за случая, ако министър Димитров не направи проверка и не внесе сам документите в прокуратурата.

В началото на февруари екоминистърът съобщи от парламентарната трибуна, че на община Шумен са съставени три акта заради изтичането на мръсни отпадъчни води от сметището край Дивдядово. Емил Димитров обясни, че от началото на годината в РИОСВ–Шумен са постъпили два сигнала за изтичане на кафява вода от регионалното депо. Община Шумен обаче не е информирала екоинспекцията за първия случай, затова на кметството е съставен акт за установено административно нарушение по реда на Закона за водите. На 31 януари 2021 г. е получен нов сигнал за изтичане на инфилтрат от регионалното депо и на общината е съставен втори акт. На 2 февруари инспекцията е извършила последващ контрол и е установила частично неизпълнение на даденото на 31 януари предписание на общината и на кметската администарция е съставен трети акт по реда на ЗООС.

Тогава депутатът Иван Иванов изтъкна, че на шуменското сметище има тежък рецидив и замърсяване на околната среда. Народният представител открито изрази подозрения, че екоинспекцията „прави чадър на община Шумен“. На последният парламентарен контрол в петък депутатът отново зададе въпрос на министър Димитров: каква санкция, по кой закон и на кого е наложена заради установеното изтичане на инфилтрати от депото за отпадъци, които чрез дъждоприемна канавка се отвеждат в дере, зауствано в Камчия, т.е. замърсяват реката?

Министър Димитров отговори, че по Закона за водите е съставен акт на Община Шумен като собственик на регионално депо за установено административно нарушение – неизпълнение на дадено от Екоинспекцията предписание за почистване на руслото на дерето. Преди това, през юли 2020 г. е бил съставен акт и на общинското предприятие „Чистота“, отново по Закона за водите, за установено заустване на непречистени отпадни води в дере, което се зауства в р. Камчия. Наказателното постановление за шефа на общинското предприятие е в размер на 3 000 лв., но е било обжалвано. Постановлението е потвърдено с решение на Районен съд – Шумен в края на месец януари 2021 г., но към настоящия момент решението на съда не е влязло в сила, обяви екоминистърът.

Депутатът Иван Иванво попита защо актовете се издават по Закона за водите и подчерта, че Регионалното депо в Шумен има издадено комплексно разрешение по чл. 117 от Закона за опазване на околната среда.  Съгласно чл. 123, т. 4 от ЗООС,  операторът на инсталацията е длъжен да информира редовно контролиращия орган за резултатите от мониторинга и незабавно да го осведомява за всички инциденти или аварии със значително отрицателно въздействие върху околната среда. А за неизпълнение на изискванията по чл. 123, на оператора на инсталацията – юридическо лице или едноличен търговец, се налага имуществена санкция от 10 до 500 000 лв.

„Защо контролиращият орган, в случая РИОСВ – Шумен, е счел, че аварийната ситуация от 11 януари 2021 г. няма значително отрицателно въздействие върху околната среда, че да бъде санкционирана Община Шумен по реда на Закона за опазване на околната среда, след като има заверен ОВОС на РИОСВ – Шумен?“, попита депутатът от парламентарната трибуна. Оказва се, че при наличието на много сигнали с един и същ предмет – изтичане на инфилтрат от Регионално депо и заустването му в река Камчия, шуменската екоинспекция е квалифицирала ситуацията от 11 януари като такава „с незначително отрицателно въздействие върху околната среда и/или изобщо липса на отрицателно въздействие върху околната среда“.  Така актът за установяване на административно нарушение е съставен по реда на Закона за водите, където санкцията е в пъти по-малка – между 1000 и 2000 лв.

Иван Иванов призова екоминистъра да разпореди проверка и да внесе случая в прокуратурата.

Коментари

коментар

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!

Новини по региони

Видин Монтана Враца Плевен Ловеч Габрово Велико Търново Търговище Русе Разград Силистра Добрич Шумен Варна Бургас Сливен Ямбол Стара Загора Хасково Кърджали Пловдив Смолян Пазарджик Благоевград Кюстендил Перник София област София

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!