Съветниците не взеха решение по искането на ДПС за възстановяване на Белодробната болница в Шумен
Общинският съвет в Шумен не взе решение по предложението на ДПС за възстановяване на Белодробната болница в Шумен. След продължили повече от час дебати, в залата имаше 18 гласа „за“, 7 „против“ и 14 „въздържали се“. Така на практика не беше взето решение по тази важна тема.
От името на вносителите Гюнай Тефиков изтъкна, че пандемията е най-доброто време за община Шумен да поиска и получи пари за възстановяването на специализираната си белодробна болница. Бившият белодробен диспансер в Шумен през 2009 г. беше едно от най-модерните лечебни заведения в страната за пневнофтизиатрични заболявания. През 2013 г. обаче той беше закрит в изпълнение на тогавашната държавна политика да се ликвидират областните диспансери. Няколко години по-късно в сградата, общинска собственост, беше настанен под наем медицинският колеж.
ДПС предлага белодробната болница да бъде възстановена на същото място като 100 процента общинско лечебно заведение или под формата на акционерно дружество с участието на всички общини в област Шумен. Групата съветници от ДПС определя и срок до месец юли, в който кметът Любомир Христов трябва да проведе преговори с държавата за възстановяването на болницата.
За част от съветниците именно сградата, т.е. Медицинският колеж, се оказа проблем. Не можем да местим колежа, бяха категорични кметът Любомир Христов и заместничката му по здравеопазване д-р Светлана Маркова. А Гюнай Тефиков ги обвини, че не мислят толкова за Шуменския университет, колкото за външния медицински вуз. Д-р Маркова освен това надълго обясни колко е сложно разкриването на специализирана болница и призова съветниците да не се хвърлят в „емоционални решения, предизвикани от Ковид кризата“.
Да имаш готова болница и да не я използваш е недопустимо, особено в тази тежка ситуация, заяви Гюнай Тефиков. И коментира, че за гражданите на Шумен е много по-важно да имат болница, а за Медицинския колеж общината може да намери друга сграда.
В крайна сметка предложението не успя да събера мнозинство и остана без решение.
Съветниците отложиха и решението по друга важна тема – за референдума за отделяне на с. Мадара от община Шумен. Мнозинството гласува точката да бъде отложена, докато не се изяснят проблемите около подписката за референдума. При проверка е установено, че около 50 души от подписалите не са жители на Мадара, т.е. нямат право да участват в подписката. Въпреки това останалите подписи надхвърлят необходимите по закон 25 %, т.е. има всички основания за провеждане на допитването.
Камен Андонов от ГЕРБ, който тази сесия е основният говорител на прокметското мнозинство, на няколко пъти се обяви против референдума и заяви, че „тази процедура съдържа реална заплаха към жителите на Мадара да бъдат изправени пред неуредици и финансови щети срещу някакво илюзорно очакване за светло финансово бъдеще“. Добромир Драев основателно го репликира, че тези доводи трябва да се изтъкнат по време референдума и ГЕРБ трябва да убеди жителите на Мадара защо е по-добре да останат в Шуменска община, а не предварително да пречи на допитването. Същото становище изрази и общинският съветник Даниела Русева, според която местният парламент не трябва да пречи на референдума. Мнозинството обаче отложи решението по темата.
Коментари
коментар
Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!