След 4 часа дебати приеха бюджета на община Шумен

Кметът Любомир Христов успя да си осигури мнозинство за бюджета

След 4 часа дебати бюджетът на община Шумен беше приет малко преди 19 ч. с гласовете на 23 съветници. „За“ бюджета гласуваха групите на ГЕРБ и ВМРО, както и Ася Аспарухова, Красимир Костов, Максим Иванов, Ивайло Петров, Бисерка Йовчева и Даниела Русева. Против нямаше, въздържали се гласуваха 14 съветници от БСП и ДПС.

Едва в 15 ч. съветниците стигнаха до тази точка от дневния ред и влязоха в остри дискусии за това, как да се разпределят средствата от общинската хазна.

Тази година бюджетът на Шумен надхвърля 104 милиона лева. Първоначално администрацията обяви макрорамка от 87,5 милиона, но впоследствие се разбра, че има 17 милиона преходен остатък, така че сумата нарасна на 104 млн. лв.  От тях приходите с държавен характер са 59,7 млн. лв, а очакваните местни приходи са малко над 26 млн. лв.  Държавните средства в бюджета се увеличават за сметка на местните, заяви зам. кметът по финанси Татяна Костова и посочи, че миналата година има спад на местните приходи с 10 % или 2,6 млн. лв.  Това ни връща към нивата от преди три или четири години, каза Костова.

Кметската администрация предлата общината да вземе дългосрочен кредит до 16, 5 милиона лева – 15 милиона за ремонт на улици и осветление и 1,5 млн. лв. за съфинансиране на проектите за ремонт на Летния театър и Младежкия дом.

Лидерът на БСП Веселин Пенчев определи като тревожна тенденцията за спад на местните приходи, която продължава вече години. Той постава и въпроса за огромните средства от преходен остатък. „В тази капиталова програма 70 % от средствата са преходен остатък от предходни години, това е ненормална политика. Излиза, че ние всяка година преписваме една и съща програма и не правим нищо“, каза Веселин Пенчев и посочи: от 17 милиона лева, едва 5 милиона са новите капиталови разходи, всичко друго са стари неща, недовършени, започнати, неплатени.

Веселин Пенчев критикува администрацията и за това, че в капиталовата програма не са предвидени почти никакви средства за асфалтиране на улици,  тротоари и паркинги. Лидерът на социалистите обвини още кметския екип, че толерира 2 училища, които получават 90 % от средствата. Социалистите поискаха още да бъде осигурена сумата от 1 млн. лева за възстановяване на белодробното отделение в шуменската болница.

Този бюджет задълбочава различията и неравенствата, вместо да решава проблемите на шуменци, които газят в кал, ходят по тъмно, живеят в мръсна среда, затова няма да го подкрепим, обяви лидерът на БСП

Кметът Любомир Христов оспори твърденията на БСП-лидера и обяви, че общината е предвидила 1.6 млн. лв. за текущ ремонт на улица, освен това ще бъдат изградени и три нови улици в квартал Б. Българанов и в Дивдявово, заяви кметът

Общинският съветник Даниела Русева също посочи, че увеличаващите се държавни приходи в шуменския бюджет са притеснителни. „68 % държавен дял на приходите означава задълбочаваща се централизация“, коментира Русева.  Тя призова кмета да оттегли жалбата си срещу решението за увеличаване на заплатите на селските кметове. На 25 март е делото на кмета срещу общинския съвет, което ще бъде театър на абсурда – кметът срещу общинския съвет и 26 кметове на населени места един срещу друг в съдебанта зала, каза Даниела Русева.  

Общинският съветник Добромир Драев разкритикува бюджета и посочи, че той не отразява исканията на шуменци. Няма заделени средства за изпълнение на програмите, които вече сме приели, каза Драев и посочи програмата за развитие на туризма и програма на намаляване на фините прахови частици. Няма средства и за младежките организации, допълни Драев. И коментира: бюджетът се прави така, както го виждат единствено и само кметът и управляващата коалиция!  

В отговор ресорният зам. кмет Найден Косев обясни нещо за стратегическите виждания на общината за развитието на младите личности, но тезите му останаха неразбрани от повечето слушатели. Според Косев, например, осигуряването на работа на безработни младежи било проявление на „междусекторните политики“ на общината в направление младежки дейности и проекти.   

Критики към бюджета отправи и кметът на Мадара Неделчо Неделчев, който обвини администрацията, че показва пренебрежение към малките населени места. Защо други общини като Шумен заделят двойно повече средства за селата си и им дават финансова самостоятелност?, попита Неделчев.

След три часа по темата съветниците преминаха към дълго гласуване на конкретните предложения за промени в бюджета.

Първо бяха гласувани предложенията на БСП. Социалистите поискаха общината да отпусне 500 000 лв. за ремонт на централния шуменски квартал Херсон – за възстановяване на детските площадки и осветлението, за обособяване на паркоместа и градинки. Цялата група на ГЕРБ обаче заедно с ВМРО гласуваха против и предложението не беше прието.

По същия начин беше отхвърлено и предложението за възстановяне на белодробното отделение в болницата.

Съветниците обаче приеха предложението на БСП до март община Шумен да подготви индикативен списък на улиците за ремонт в общината, като за целта в бюджета се заложи изцяло целевата субсидия за 2021г., което да включва и паркингите, както следва: площад Оборище, паркинг на кръстовището на бул. Велики Преслав с ул. Съединение – ж.к. Херсон, пред Томбул джамия, паркинг пред блокове на ул. Владайско въстание № 3, 5, 7, паркинг зад библиотеката.

Кметът оспори решението и председателят на съвета Красимир Минчев го подложи на прегласуване, но мнозинството от БСП, ДПС и част от десните съветници и този път го подкрепи.  Беше прието и предложението на БСП да се увеличат средствата за младежки проекти.

След това обаче съветниците не приеха нито едно от предложенията на Добромир Драев, включително и такива важни искания като отпускането на повече пари за болницата, осигуряването на средства за осветяване на всички пешеходни пътеки в града и осигуряване на пари за ремонт на водопроводната система. Предложенията на Драев бяха подкрепени от БСП, ДПС и част от десните, но гласовете им не стигнаха необходимите 21.  ГЕРБ и прокметските съветници твърдо гласуваха против. Драев благодари на колегите, които са подкрепили предложенията му, а на останалите заяви, че са подкрепили всички проблеми на Шумен. „Хубаво е, че остават записи от сесията,  да се вижда кои са тези хора, които са гласували против“, каза Драев.

Съветниците подкрепиха и предложението на Артур Алтунян и Васил Тодоров за изграждане на плувен басейн в Шумен.

Общинският съветник Сунай Садък поиска да се увеличат с 90 000 лв. средствата за комунално-битови услуги в селата и да се назначат хора за поддържане на чистотата в малките населени места. Кметът Христов обаче не се съгласи с това предложение и дори заяви, че ако се приеме, ще трябва да се увеличат промилите за такса смет в селата.  Садък призова съветниците да подходят с разбиране към проблема и да покажат на хората, че не жителите на общината не са само в град Шумен.

Приемаме 100-милионен бюджет, а не можем да намерим 90 хиляди за селата, възмути се Садък.  „За“ гласуваха 20 съветници от БСП, ДПС и част от десните. Против гласуваха 15 съветници от ГЕРБ и Красимир Костов. Въздържал се гласува Стефан Минков от ВМРО. Така предложението на Сунай Садък не беше прието само с един глас.     

Сесията продължава в понеделник

Коментари

коментар

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!

Новини по региони

Видин Монтана Враца Плевен Ловеч Габрово Велико Търново Търговище Русе Разград Силистра Добрич Шумен Варна Бургас Сливен Ямбол Стара Загора Хасково Кърджали Пловдив Смолян Пазарджик Благоевград Кюстендил Перник София област София

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!