С цигулка за 15 милиона евро Роман Федчук свири на шуменци

Роман Федчук свири за шуменци

Апокалиптичен страх отново скова света. Необичайно, непознато, жестоко. Новините от здравния фронт сеят паника и с право  опозиционната медицина се съмнява в манипулация с наредбите за официалната изолация. В този объркан пандемичен живот както никога сетивата ни жадуват за нещо стойностно и красиво, което само изкуството може да ни даде. След време медици, психолози, социолози ще напишат трактати по темата и ще станат професори, а истината ще я знаят само истинските почитатели на музикалната класика. Те бяха малко на последния концерт на шуменската Симфониета, но дисциплинирани – с маски в името на високото изкуство.  Той беше последен преди извънредните мерки, които спират масовите културни изяви до края на ноември.

Гостува проф. Роман Федчук от Украйна – виртуоз на цигулката от световна класа, победител в международни конкурси, солист на оркестри в Москва, Сицилия, Мюнхен, Нидерландия, Молдова, Загреб, както и на авторитетни формации в Англия, Франция, Германия, Япония… От 1994 г. живее в Прага и основава международния ансамбъл за солисти „Concertino“. Роман Федчук е професор в Държавната консерватория в Пилзен, Чехия.

Той свири на цигулка – ювелирен шедьовър, изработен от Андреа Гуарнери – един от най-добрите европейски майстори. Тя е уникат, изработена през 1673 г., една от малкото запазени в добро състояние в света. За България това е може би единственият с такава историческа стойност инструмент.

У нас проф. Федчук  гостува за втори път и с първи концерт в Шумен. Ден по-рано свири във Варна пак под диригентството на Станислав Ушев. Собственик на цигулката е неговият брат, който също е цигулар и колекционира такива инструменти. Самият Николо Паганини е свирил на цигулка Гуарнери.  Днес цената й достига до 15 милиона евро. А как само звучи! Цигулката на Паганини, изработена от Гуарнери, се съхранява в сейф в кметството на Генуа – родния му град. След неговата смърт през 1840 г. е наречена „Вдовицата на Паганини“.

Много специален беше този концерт в Шумен. Когато изкуството се бори да оцелее в пандемията, от мрачната действителност възкръсва музиката на „дяволският цигулар“, свирил за предизвикателство дори на една струна. Благодарение на него се развива италианската цигулкова школа. Паганини остава един от най-големите виртуози на XIX век. За него Ференц лист казва: „Никога няма да има на света втори Паганини“.

За начало Симфониета-Шумен изпълни симфонична картина по мюзикъла на Гершуин „Порги и Бес. С много настроение на пулта излезе диригентът Станислав Ушев. А ние си припомнихме онова „Лятно време“ от известната опера, станало хит за джазмените.

След него на сцената излезе проф. Роман Федчук за Концерт за цигулка и оркестър №4, който по програма е обявен за първо изпълнение в България.  Веднага разпознахме втората част „Allegro flebile ion sentiment“, станала популярна с биографичния филм за Паганини. Много сантимент и болка има от несбъдната любов на учителя по музика с неговата ученичка. Паганини там беше Дейвид Гарет.

Аплодисменти за оркестъра и гостите

Няма как в програмата да не бъде Дворджак. Роман Федчук изпълни мазурка за цигулка и оркестър. Цигуларят е основател на квартета „Ludvig Piano Quartet“, с който е записан компактдиск на пиано квартетите на Брамс и Дворджак през 2003 г. Популярната мазурка ни завърна към славянското звучене.

Чухме „Музикален сувенир“ от Виктор Полторацки.  За финал Роман Федчук изпълни с оркестъра песента „If I were a rich man“ /“Ех, да бях богат мъж“/ от мюзикъла „Цигулар на покрива“ от Джери Бок, любима и на българските музиканти, в чийто ритъм дори диригентът направи няколко танцови стъпки.

След продължителните аплодисменти украинският виртуоз ни изсвири на бис част от соната от Йожен Изаи – прочут белгийски цигулар.

След концерта Станислав Ушев каза: „Изпълнението на Концерт за цигулка и оркестър №4 от Паганини беше замислено за Шумен като първо в България. Вчера имахме концерт във Варна с Роман Федчук със същата програма. Но това ще се забрави, защото остава първоначалната обява за Шумен. По-важното е, че тази вечер имахме един от най-прекрасните солисти-цигулари, който може да се намери в Европа и в света въобще. Аз съм му благодарен, че се съгласи да свири с шуменската филхармония. За нас е чест да сме на една сцена! С него се познаваме от миналата година благодарение на артистичния агент Теодора Димитрова, която организира музикални фестивали във Варна. Там г-н Федчук гостува за втори път. Идването му беше много специално за Шумен. Оттук продължава за други държави. Ако не обявят пандемия и спрат концертите…“

С маски свириха и някои от музикантите. Снимки Валентина Минчева

Е, на другия ден дойдоха рестриктивните мерки в Шумен. Концертите на Симфониета-Шумен спират дори за публиката с маски. Гастролът на украинския цигулар е бил може би последният ни шанс за музикална класика от най-високо ниво до края на годината. Трима музиканти на струнни инструменти свириха с маски. За музикантите на духови инструменти обаче това е невъзможно. Диригентът е разпоредил всеки да вземе съответните превантивни мерки според ситуацията.

Оттук нататък прогнозите са за онлайн музициране. Математическото моделиране на инфекциозните болести е хит, но визионерите ще се провалят, ако кажат кога отново ще се радваме на живата музика.

Ще припомним един уникален факт за музикалната публика на Шумен. В понеделник Минчо Минчев ни свири със своята цигулка „Страдивариус“ от 1716 г., а в четвъртък Роман Федчук ни плени със своя инструмент „Гуарнери“ от 1673 г. Това е явление дори за изисканата софийска публика. Исторически факт от новата културна история, за който обаче трябват ревностни последователи и млада публика.

Валентина МИНЧЕВА

Коментари

коментар

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!

Новини по региони

Видин Монтана Враца Плевен Ловеч Габрово Велико Търново Търговище Русе Разград Силистра Добрич Шумен Варна Бургас Сливен Ямбол Стара Загора Хасково Кърджали Пловдив Смолян Пазарджик Благоевград Кюстендил Перник София област София

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!