„Кметът ще си плати актовете“. Община Шумен с три акта заради изтичането на мръсни води от сметището

11 януари 2021 г. Истинска черна река тече от сметището до Дивдядово. Архив Радиан.бг

На община Шумен са съставени три акта заради изтичането на мръсни отпадъчни води от сметището край Дивдядово. Това съобщи министърът на околната среда и водите Емил Димитров по време на парламентарен контрол вчера, след като народният представител Иван Иванов /БСП/ му постави въпрос за продължаващото замърсяване от регионалното депо за битови отпадъци.    

От началото на годината в РИОСВ–Шумен са постъпили два сигнала за изтичане на кафява вода от регионалното депо, заяви министър Димитров. Община Шумен обаче не е информирала екоинспекцията за първия случай, затова на кметството е съставен акт за установено административно нарушение по реда на Закона за водите. На 31 януари 2021 г. е получен нов сигнал за изтичане на инфилтрат от регионалното депо и на общината е съставен втори акт. На 2 февруари инспекцията е извършила последващ контроли е установила частично неизпълнение на даденото на 31 януари предписание на общината и на кметската администарция е съставен трети акт по реда на ЗООС. Дадени са предписания за прекратяване на заустването на инфилтрати и представянето в писмен план-график за трайно решаване на проблема с краткосрочни, средносрочни и дългосрочни мерки – с отговорници и срокове за изпълнение.

На шуменското сметище има тежък рецидив и замърсяване на околната среда, коментира по този повод депутатът Иван Иванов и изрази подозрения, че екоинспекцията „прави чадър на община Шумен“. „Има подозрения може би, че Вашите служители с Ваше или без Ваше указание прикриват нарушенията на община Шумен. Това е или за прокуратура – Вие да сезирате, или някой друг да сезира прокуратурата. Ако се слага чадър върху Общинското предприятие, за да не бъдат налагани глоби, защото директорът се е оплаквал, че ако му сложат един акт за 10 хил. лв., той ще напусне и нямало кой да управлява общинското предприятие „Чистота“. Да, ама работата на РИОСВ и Вашата като министър е да контролирате подобни процеси“, заяви народният представител от парламентарната трибуна и призова министър Димитров да прати сериозна проверка на сметището.

Екоминистърът от своя страна обвини народния представител в политическо говорене преди изборите, защото проблемите със сметището били от 2010 г., но „депутатът сега решил да пита за депото“.  „Кметът на Шумен ще си плати актовете, но има най-малка вина, че е наследил едно депо отпреди 10 години“, заяви министър Емил Димитров, опитвайки се да оправдае шуменския градоначалник. Говорейки за последните 10 години, обаче, министърът пропуска съществения факт, че през половината от това време в Шумен управлява все същият кмет Любомир Христов. Той е начело на общината вече втори мандат, така че за него проблемът със сметището нито е изненадващ, нито пък е разбрал за замърсяването през последните месеци.

Ето и част от стенограмата от парламентарния контрол по темата:

МИНИСТЪР ЕМИЛ ДИМИТРОВ: Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Иванов, уважаеми дами и господа народни представители! От началото на годината в РИОСВ – Шумен са постъпили два сигнала за изтичане на кафява вода от регионално депо за неопасни отпадъци град Шумен, по което са предприети действия, както следва.

На 11 януари от експерти на екоинспекцията и от Басейнова дирекция „Черноморски район“ незабавно е извършена съвместна проверка на място на регионалното депо при което е установено, че от ретензионния басейн на депото има преливане на инфилтрати  и отпадъчни води в дъждоприемна канавка, чрез която водите се отвеждат в дере, което зауства в река Камчия.

Възникналата аварийна ситуация е в резултат на авария на помпите и поради неблагоприятни атмосферни условия – интензивни валежи. На община Шумен е дадено предписание да се преустанови изтичането на водите, което е изпълнено.

Предвид, че Инспекцията не е уведомена за възникналата аварийна ситуация, на община Шумен е съставен акт за установено административно нарушение по реда на Закона за водите.

На 31 януари 2021 г. е получен нов сигнал за изтичане на инфилтрат от регионалното депо. От експерти на РИОСВ – Шумен и Басейнова дирекция „Черноморски район“ е извършена незабавно проверка на място. От депото отново е установено изтичане на отпадни води в ретензионния басейн в дерето, което зауства в река Камчия.

Констатираното изтичане е неизпълнение на условието от издаденото комплексно разрешително на депото, за което от Инспекцията е съставен втори акт за установяване на административно нарушение на община Шумен по реда на Закона за опазване на околната среда. Дадено е предписание на общината и на общинското предприятие „Чистота“ – дружеството, което стопанисва депото за прекратяване изтичането на инфилтрат.

На 2 февруари е извършен последващ контрол на даденото предписание, при което е установено, че няма преливане извън ретензионния басейн, но в околовръстната канавка на депото продължава изтичане на инфилтрат.

Поради частичното неизпълнение на даденото на 31 януари 2021 г. предписание на община Шумен е съставен трети акт по реда на ЗООС и са дадени предписания за прекратяване на заустването на инфилтрати и представянето в писмен план-график за трайно решаване на проблема с краткосрочни, средносрочни и дългосрочни мерки – с отговорници, срокове за изпълнение.

Предстои вземаме на почвени проби с цел оценка състоянието на почвите в района на изтичането. На 3 февруари в Инспекцията е получено писмо от оператора на депото за възникнала авария – аварийно спиране на потопяема помпа за инфилтратни води към ретензионния басейн, без да има разлив на инфилтрат.

РИОСВ – Шумен ще приключи стартиралите административнонаказателни процедури по съставените три акта и ще издаде наказателно постановление при спазване на срока, определен в Закона за административните нарушения и наказания.

В заключение като ходихте на място защо не видяхте кой и кога го е построил това депо? Тази клетка кой точно я е построил? Причината – само помпите ли са или нещо друго, което има технологично, строително? Защото всеки път ме питате за дадени теми, но забравяте услужливо миналото, при което се случило и откъде произхожда целият проблем. Благодаря.

ИВАН ВАЛЕНТИНОВ ИВАНОВ (БСП за България): Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Министър, уважаеми колеги! Уважаеми господин Министър, като имате да казвате нещо кажете го докрай. Кой е строил – не е лошо да се чуе от трибуната. Въпросът е, че са изхарчени милиони левове на българския данъкоплатец дадени от Министерството, което Вие управлявате.

Друг е въпросът, че Вие не казвате цялата истина, че това нещо не е от вчера, не е от днес. Имам справка, която съм получил от РИОСВ през други хора, които са ми я дали, че този проблем съществува още от 2010 г.  Издавани са наказателни постановления за същото нещо още на предния оператор – 2010 г., 2011 г., 2012 г., 2014 г. Рязко спират проверките, когато в общината управлението се поема от партията, която Ви е излъчила за министър – ГЕРБ. Впечатленията, които са създадени, че масово се налага на директора на РИОСВ да не осъществява контрол върху подобни проблеми в Шуменското сметище. Последният акт е издаден на общинско предприятие „Чистота“ 2017 г. за същото нещо. Мога да Ви кажа номера. За същото нещо. Това означава, че там имаме тежък рецидив и замърсяване на околната среда. В случая, могат да се направят две заключение.

Първо, че там има системно неспазване на служебните ангажименти на служителите на РИОСВ.

Второ, подозрения може би, че Вашите служители с Ваше или без Ваше указание прикриват нарушенията на община Шумен. Това е или за прокуратура – Вие да сезирате, или някой друг да сезира прокуратурата. Ако се слага чадър върху Общинското предприятие, за да не бъдат налагани глоби, защото директорът се е оплаквал, че ако му сложат един акт за 10 хил. лв., той ще напусне и нямало кой да управлява общинското предприятие „Чистота“. Да, ама работата на РИОСВ и Вашата като министър е до контролирате подобни процеси.

Молбата ми е Вие да проверите, да пратите наистина една сериозна проверка там и да се установи, и да разсеете всички съмнения, че се прави чадър върху община Шумен, която в момента е оператор, респективно чрез общинското предприятие „Чистота“ на това сметище от където излизат, изтичат отровни води, чието съдържание не се знае, както Вие казахте. Това не е правилно и общината не желае да направи морфологичен анализ на този инфилтрат. Благодаря.

ПРЕДСЕДАТЕЛ ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Благодаря, господин Иванов. Господин Министър, заповядайте, имате две минути за дуплика.

МИНИСТЪР ЕМИЛ ДИМИТРОВ: Благодаря, Уважаеми господин Председател! Последно значи 2010 г. е било това сметище. Оттогава тече, ама сегашният министър ако може да реши всичко. Много лесно, много удобно. А сегашният ли кмет го е построил 2010 г.? Защото ние на него пишем актове. Той човека какво да прави? Ако Вас утре Ви изберат кмет, Вие какво ще направите? Чудеса ще направите Вие – вече сте ги направили чудесата.

Много се извинявам, господин Иванов, но този проблем си го знаете от години, но сега политически, преди изборите държите да обяснявате, колко много настоящият кмет трови реката, трови природата, трови обществото. Ама сте забравили всичките тези 10 години. Затова не Ви ги припомням, че от 2010 г. стои това сметище. И ако има проблем през всички години Вие, какво направихте, за да сложите пречиствателна станция? Сега обаче Ви е много лесно преди изборите – хайде да ти хвърля един проблем с пестицидите от 40 години, хайде да ти хвърля един проблем с едно депо от 10 години. Много е хубаво. Само че и аз имам избирателност при решаване на проблемите (народният представител Иван Валентинов Иванов, от място: „Сега Вие сте министър – да оправите нещата.“)

ПРЕДСЕДАТЕЛ ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Моля Ви, запазете тишина! Не влизайте в диалог!

МИНИСТЪР ЕМИЛ ДИМИТРОВ: Настоящият кмет има най-малка вина затова, че е наследил едно сметище отпреди 10 години. Най-малка вина затова, че му е изгоряла помпата. Най малка вина затова, че имаше огромен дъжд, при който преляха всички басейни и помпите не успяха да циркулират и една от тях изгоря. И независимо от това ние сме му съставили три акта. Един, че не е уведомил, един, че не направил, един, че…. Сега кметът в Шумен ще плати три акта и ще плати цената на всички, които са бездействали преди него, защото Законът така казва. Но не ме карайте да решавам проблем на 40 години или проблем на 11 години точно един месец преди избори… Кметът на Шумен ще си плати актовете. Служба „Чистота“ ще си плати актовете. Предприели са действия. Там вече не изтича, но проблемът е от 2010 г….  Най-малко аз съм направил три акта по мое време и да ми обяснявате, че съм сложил чадър от 2010 г. – просто не е редно“.

Дияна Желязкова

Коментари

коментар

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!

Новини по региони

Видин Монтана Враца Плевен Ловеч Габрово Велико Търново Търговище Русе Разград Силистра Добрич Шумен Варна Бургас Сливен Ямбол Стара Загора Хасково Кърджали Пловдив Смолян Пазарджик Благоевград Кюстендил Перник София област София

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!