Без стипендии в Духовно училище „Нювваб”, въпреки почти милион лева държавна субсидия
25 абитуриенти очакват парите, които са заслужили с висок успех
При преведени от Министерство на образованието почти 1 милион лева за Духовно училище „Нювваб” в Шумен, за две години не са изплащани стипендии на учениците. Ощетените са две паралелки от 12-ти клас, алармираха родители на абитуриенти. „Досега нищо не е взел синът ми. Това е положението”, гневи се баща, чийто син вече завърши образованието си.
Няма яснота дали не са лишени от полагащите им се за успех над „много добър 4.50“ и ученици от осми, девети, десети и 11-ти клас.
„Освен че не получи стипендии за втория срок на миналата учебна година и цялата тази, дъщеря ми не получи от училището нито стотинка и за това, че изкара шофьорски курс. А в рекламна обява беше записано, че при показан много добър успех на учениците се изплаща такса за курса. Ние платихме от семейния бюджет, но сумата не ни беше възстановена. Изводът е, че бяхме измамени и подведени. Така е и с други деца”, сподели Хатче Мехмедова, майка на ученичка от 12-ти клас.
Майката се срещнала с директора на Нювваб и го попитала защо все още дъщеря й не е получила никаква сума. Отговорът бил „Заради пандемията няма средства за шофьорските курсове, а заради онлайн обучението – и за стипендии”. Ръководителят обещал все пак до 10 май учениците да си получат парите. „Месец май си отива. Защо продължава да ни заблуждава”, негодува Мехмедова. „Дъщеря ми планираше да вложи парите в подготовката на абитуриентския бал. Обаче, уви. А какво правят бедните семейства, които са разчитали основно на тази средства”, разсъждава майката. Помрачен празник, обобщава тя.
Относно шофьорските курсове директорът обяснил, че парите се отпускат от Главно мюфтийство. Шефовете на мюсюлманското изповедание преценявали дали да се дадат някакви финанси или не. Друг аргумент за отказа бил, че „училището не е специализирано за обучение на шофьори”. И в крайна сметка какво, обещават се едни пари, а не се дават. Това е подигравка, въъзмущава се майката на абитуриентката от Нювваб.
Тя е потърсила съдействие и от експерт в Главно мюфтийство, но оттам й отговорили, че не носят отговорност за заплащането на шофьорските курсове. Ангажиментът бил на училището. Обещали обаче да решат въпроса със стипендиите. Все още това остава само в сферата на обещанията.
Мехмедова е твърдо решена да не оставя нещата неуредени, особено когато на дъщеря й предстоят кандидат-студентски изпити и сумата от стипендиите би могла да помогне.
Майката е убедена, че тъй като е повдигнала въпроса публично, това не се одобрява от ръководството на училището. И започна психически тормоз над детето ми, споделя жената и дава пример – директорът събрал двата класа абитуриенти на прощално тържество, и единствено дъщерята на Мехмедова не била поканена. „Защо я игнорират, редно ли е?”, пита майката. Даже замисля в присъствието на учители и ученици от Нювваб, без да се притеснява да разкаже за недопустимото поведение на директора и да зададе въпроса: Постъпката му достойна ли е за ръководител, още повече в духовно училище, където нравствените ценности имат стойността на религиозен канон?
Страшно огорчена, Хатче Мехмедова се готви да подаде жалба в Комисията по дискриминация. И ако не е доволна от отговора, ще подаде жалба и в полицията за неизплатените стипендии. „Ако се наложи, ще стигна и до Страсбург”, казва майката. И е категорична: Никой няма право да лишава детето ми от неговите лични финанси, още по-вече, че дъщеря ми е отличничка!
По казуса потърсихме коментар от Министерството на образованието. Публикуваме целия отговор от МОН: От държавния бюджет за 2021 г. за Духовно училище „Нювваб” в Шумен са определени 926 347 лв. Средствата са изчислени на базата на броя на учениците през настоящата учебна година и стандартите за делегираните от държавата дейности. Финансирането се предоставя за издръжка на дейности по обучението, за стипендии на учениците, за настаняване в общежитие, за поддръжката на материалната база. Изплащането на стипендиите се извършва от училището, което определя условията и реда за получаването им. Както и техните размери. Средствата от държавния бюджет за 2021 г. са приведени на училището до месец май включително“.
Опитът ми да се свържа с директора на „Нювваб” Шериф Хюсню се оказа неуспешен, тъй като той не вдигаше мобилния си телефон. За разлика от него по-разговорлив се оказа председателят на Висшия мюсюлмански съвет Ведат Ахмед. Ето и неговата гледна точка по случая: ”Питайте училището защо децата не са получили стипендии. Защо питате мен? Моите деца учат в това училище. Мисля, че няма нещо тревожно. Ние сме в течение на нещата. Има си процедури, които трябва да се спазват. Ще се направи необходимото”.
„В момента не мога да отреагирам. За мен е неочаквано това, което ми казвате относно стипендиите на учениците от „Нювваб”. Записвам си и ще разговарям с директора”, влиза в темата началникът на РУО-Шумен Боряна Николова. Освен това училището е частно, духовно. Как така да направя коментар, продължава тя.
След такова многообразие от различни мнения нищо не остава на учениците, освен да се въоръжат с търпение в очакване на символичните 30 лева за месец.
Галина Ганева
Коментари
коментар
Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!